HomeTechTürkiye 5G değil, 5.5G'ye geçiyor!

Türkiye 5G değil, 5.5G’ye geçiyor!

Date:

Related stories

Euro 2016 nın tüm coşkusu LİG TV de

EURO 2016'NIN TÜM HEYECANINI LİG TV'DE YAŞAYIN!.. 51 MAÇIN...

Eriksen in dönüşü Danimarka ya yetmedi puanlar paylaşıldı

 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) C Grubu ilk...

Wout Weghorst tan flaş Beşiktaş sözleri

EURO 2024 D grubunda Hollanda'nın Polonya'yı 2-1 mağlup ettiği...

Filenin Sultanları Brezilya karşısında mağlup

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi'nin (VNL)...

Filenin Sultanları çeyrek finalde Polonya ile eşleşti

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın, FIVB Milletler Ligi (VNL)...
spot_imgspot_img

– Advertisement –

Türkiye’nin haberleşme teknolojilerinde büyük bir adım atmaya hazırlandığı duyuruldu. Daha önce 2026 yılında 5G’ye geçiş hedeflendiğini açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun ardından, Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan çok daha iddialı bir hedefi gün yüzüne çıkardı. Türkiye, 2026’da doğrudan 5.5G teknolojisine geçecek.

Türkiye’de şuan için pilot bölge olarak seçilen İstanbul Havalimanı bazı lokasyonlarda 5G kullanılabiliyor. Fakat bunun haricinde vatandaşların kullanımına henüz sunulmadı. Hatta Türk Telekom ve iş ortaklarından Ericsson, 5G çalışmalarını sürdürüyor.

Fakat Türkiye, tıpkı 4G’de olduğu gibi 5G teknolojisini de direkt olarak getirmeyecek. Zaten halihazırda kullanıma da açılmadı. Bunun yerine 5.5G teknolojisine geçiş hedefi sürdürülüyor. Nitekim Bakan yardımcısı da 2026’da 5G yerine 5.5G’ye direkt geçiş yapılacağını dile getirdi.

5.5G, 5G teknolojisinin eksikliklerini gidererek daha hızlı ve güvenilir hale getirilmiş gelişmiş bir versiyonu diyebiliriz. En dikkat çekici farkların başında hız geliyor. 5G ağları gerçek dünya uygulamalarında yaklaşık 1 Gbps hız sunarken, 5.5G ağları 10 Gbps’ye kadar çıkabiliyor. Huawei de 5.5G’nin zirve noktasında 5G’den 10 kata kadar daha hızlı olabileceğini dile getiriyor.

Gecikme süresi de 5.5G ile önemli ölçüde azalıyor. 5G ağlarında 8 ila 12 milisaniye olan maksimum gecikme, 5.5G’de yaklaşık 5 milisaniyeye düşüyor. Tabii ki bunlar gerçek dünya gecikme ölçümleri. Bu yüzden teorik gecikme süresi daha da düşük olabilir.

5.5G’nin frekans aralığı da dikkat çekici bir fark yaratıyor. Huawei’ye göre 5.5G ağları 100 GHz’in altındaki frekanslarda çalışıyor. 5G ise 450 MHz ile 6 GHz arası frekans aralığı 1’i ve 24.25 GHz ile 52.6 GHz arası frekans aralığı 2’yi kullanıyor.

Yani 5G, 60 GHz’in altındaki frekanslarda çalışıyor. Daha yüksek frekanslar daha yüksek hız anlamına gelirken, kapsama alanı daralabiliyor. 5.5G’nin daha erişilebilir olmak için düşük frekansları kullanmaya devam edeceği ancak daha yüksek hızlar için yüksek frekanslar için de destek ekleyeceği düşünülüyor.

Ağ mimarisi açısından bakıldığında ise 5.5G tamamen bağımsız (SA) bir yapıya sahip. Yani çalışmak için 4G kulelerine ihtiyaç duymuyor. Örneğin Asya’da birçok telekom operatörü çalışmak için 4G donanımına ihtiyaç duyan NSA 5G kullanıyor. 5.5G ise bu bağımlılığı tamamen ortadan kaldırarak tam potansiyeline ulaşma imkanı sunuyor.

Huawei ayrıca 5.5G’nin karbon verimliliği açısından da daha iyi olduğunu söylüyor. Özellikle pasif IoT cihazları için enerji verimliliği sağlayan 5.5G, her bir IoT cihazının iletişim için kendi güç kaynağına sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Son olarak, 5.5G daha hassas konumlandırma imkanı sunuyor. Bu özellik de akıllı tarım, akıllı şehirler ve çevresel izleme gibi uygulamalar için büyük fayda sağlıyor.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img