HomeTechSanayi ve Teknoloji Bakanı Kaçır: "Türkiye'nin teknoloji yıldızı parlamaya devam ediyor"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kaçır: “Türkiye’nin teknoloji yıldızı parlamaya devam ediyor”

Date:

Related stories

Məhəmməd Cavad Zərif: “İran BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnaməsini pozmayıb”

Bakı-APA. İran oktyabr ayında ballistik raketin sınağını keçirərkən heç...

Montella Yaptığımız fedakarlıkların karşılığı bir galibiyet oldu

Euro 2024 F Grubu ilk maçında A Milli Takımımız...

Arda Güler Beni çok motive ediyor

Euro 2024 F Grubu ilk maçında A Milli Takımımız...

Filenin Efeleri Bulgaristan a mağlup oldu

A Milli Erkek Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi'nin (VNL)...

Fatih Terim Gürcistan karşısında aldığımız galibiyeti değerlendirdi

Euro 2024 F Grubu ilk maçında A Milli Takımımız...
spot_imgspot_img

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, APY TEKMER Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin teknoloji alanında geldiği noktaya dikkat çekti ve geleceğe yönelik hedeflerini anlattı. İşte detaylar…

Bakandan açıklama: Türkiye’nin garaj modeli başarıya ulaştı!

Kacır, hızla değişen teknoloji dünyasında Türkiye’nin geleneksel iş modellerini yıkarak ekonomik büyümenin yeni itici gücü olan teknoloji girişimciliğini desteklediğini vurguladı. Türkiye’nin kritik teknolojileri yerli ve milli imkanlarla geliştirme hedefine ulaşmak için uygulama ve düzenlemelerle teknoloji girişimlerini desteklediklerini belirtti.

Konuşmasında Türkiye’nin teknoloji üssü haline gelmesi için atılan adımları sıralayan Bakan Kacır, Ar-Ge ve tasarım merkezlerine verilen desteklerin yanı sıra hızlandırıcı ve kuluçka merkezleriyle tohum aşamasındaki girişimlerin desteklendiğini ifade etti. TEKNOFEST gibi organizasyonlarla gençlerin teknoloji geliştirmeye teşvik edildiğini ve fikirden ürüne giden yolda binlerce girişimin doğduğunu söyledi.

Bakan Şimşek açıkladı: Kamuda tasarruf seferberliği başladı!

Girişimlerin desteklenmesinde “Deneyap Atölyeleri”nin önemini vurgulayan Bakan Kacır, fonların fonu mekanizmalarıyla kamu kaynaklarının girişim ekosistemine aktarıldığını belirtti. Bu kapsamda Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile 66 girişime 112,3 milyon avro yatırım yapıldığını ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yürütülen Tech-InvesTR programıyla da 92 girişime 1,95 milyar lira kaynak sağlandığını açıkladı.

Bakan Kacır, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu aracılığıyla 38 girişime 15 milyon doların üzerinde yatırım yapıldığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, Ar-Ge merkezleri ve teknopark firmalarının teşviklerden yararlanarak girişimlere yatırım yapmasının önünün açıldığını da belirtti.

TÜBİTAK Girişimcilik Destek Programı’nın (BiGG) yatırım programına dönüştürüldüğünü ve bugüne kadar 2 bin 293 teknoloji girişiminin kurulmasını sağladığını belirten Kacır, KOSGEB aracılığıyla son 3 yılda girişimcilere 7,4 milyar lira kaynak aktarıldığını söyledi.

Turcorn 100 Programı ile hızlı büyüme potansiyeli taşıyan teknoloji girişimlerinin küresel pazarlara açılmasına destek olunduğunu ve Türkiye’ye özgü garaj modeli başarı hikayelerinin desteklendiğini vurguladı.

Ayrıca Teknoloji Geliştirme Merkezleri (TEKMER) Destek Programı ile yenilikçi fikirlerin ticarileşmesinde önemli rol oynayan TEKMER’lere bugüne kadar 263 milyon liranın üzerinde destek sağlandığını açıkladı.

Konuşmasında yapay zeka alanına da değinen bakan, bu alanda yaşanabilecek tekelleşmenin önüne geçmek ve Türkiye’nin yapay zeka ekosistemini geliştirmek için çalıştıklarını belirtti. Ulusal Yapay Zekâ Enstitüsü’nün kurulduğunu ve Yapay Zekâ Ekosistem Çağrılarıyla, uluslararası iş birlikleriyle, araştırma merkezleriyle ve süper hızlı bilgisayarlarla bu alanda önemli adımlar atıldığını ifade etti.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img