HomeTechTürk Telekom 2024 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı!

Türk Telekom 2024 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı!

Date:

Related stories

Euro 2016 nın tüm coşkusu LİG TV de

EURO 2016'NIN TÜM HEYECANINI LİG TV'DE YAŞAYIN!.. 51 MAÇIN...

Eriksen in dönüşü Danimarka ya yetmedi puanlar paylaşıldı

 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) C Grubu ilk...

Wout Weghorst tan flaş Beşiktaş sözleri

EURO 2024 D grubunda Hollanda'nın Polonya'yı 2-1 mağlup ettiği...

Filenin Sultanları Brezilya karşısında mağlup

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi'nin (VNL)...

Filenin Sultanları çeyrek finalde Polonya ile eşleşti

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın, FIVB Milletler Ligi (VNL)...
spot_imgspot_img

Türk Telekom, konsolide gelirlerini yıllık bazda yüzde 6 artırarak 28 milyar TL’ye yükseltirken, FAVÖK’ü %23 artarak %36,6 marjla 10,3 milyar TL’ye ulaştı. 81 ilin her köşesine uzanan fiber altyapı çalışmalarını aralıksız sürdüren ve Türkiye’yi yarının teknolojilerine hazırlayan Türk Telekom, 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla fiber ağ uzunluğunu 441 bin km’ye taşırken, fiber hane kapsaması 32,2 milyon oldu. Mobildeki yükselen performansını 2024 birinci çeyrekte de pekiştiren Türk Telekom’un, aynı dönemdeki mobil abone sayısı 26,2 milyon oldu.

2023 yılını sektörün yatırım lideri olarak kapattıklarını ve 2024’ün ilk çeyreğinde 4,6 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Teknoloji birikimimiz ve yatırımlarımızla, Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğuna yön verirken, teknoloji üreten ve ihraç eden ülke olma vizyonuna liderlik etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Öncü iş kollarımızda devam eden ivme ile 2024’e tüm yıl için paylaştığımız öngörü setimizi teyit eder şekilde sağlam bir başlangıç yaptık” diye konuştu.

Sabit internet ve mobil, faaliyet gelirlerinin yüzde 72,6’sını oluşturuyor

Türk Telekom’un, yılın ilk çeyreğinde toplam abone sayısı 52,8 milyon, mobil abone sayısı 26,2 milyon, sabit genişbant abone sayısı 15,2 milyon oldu. Sabit internet ve mobil, Türk Telekom’un ilk çeyrekteki faaliyet gelirlerinin yüzde 72,6’sını oluşturdu. İki iş kolunun gelirlerindeki toplam 2,6 milyar TL’lik artış yıllık büyümeye önemli katkı sağladı.

Türk Telekom, “Memleketin bir şehrinde değil her şehrinde” anlayışıyla Türkiye’nin 81 ilini fiber ağlarla örmeye devam etti. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber altyapı uzunluğunu 2024 birinci çeyrek itibarıyla 441 bin km’ye taşıyan Türk Telekom’un fiber hane kapsaması ise 32,2 milyon oldu. Fiber abone sayısı 13 milyona ulaşan Türk Telekom’un, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayısı 8,6 milyon olurken, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayısı 4,5 milyona yükseldi. Türk Telekom’un bir önceki yıl yüzde 79,8 olan fiber abonelerinin toplam sabit genişbant aboneleri içindeki payı yüzde 85,7’ye yükseldi.  

Türk Telekom CEO'su Ümit Önal
Türk Telekom CEO’su Ümit Önal

2024’e tüm yıl için paylaştıkları öngörü setini teyit eder şekilde sağlam bir başlangıç yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Öncü iş kollarımızda devam eden ivme ile yıla tatmin edici bir giriş yaptık. 1Ç’24 hedefleriyle karşılaştırdığımızda, gelir artışı beklentimize paralel gerçekleşirken, FAVÖK marjı beklentimizden yüksek gerçekleşti. Mobil, pazardaki yoğun rekabete rağmen üstün performansı ile bir kez daha konsolide gelir büyümesinin itici gücü oldu. Sabit genişbant ise öngördüğümüz üzere ARPU büyümesindeki hızlanmayla katkısını artırırken daha fazlası için gerekli aksiyonları almayı sürdürdü” dedi.

Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğunda lokomotif rol üstlendiklerinin altını çizen Önal, “Herkes için yüksek hızda erişilebilir internet mottosuyla Türkiye’nin her köşesini fiber ağlarla örüyoruz. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreği itibarıyla 441 bin km’ye ulaşan fiber ağ uzunluğumuz, 32,2 milyon haneyi kapsıyor. Fiber abone sayımız 2024’ün ilk çeyreğinde 13 milyona ulaşırken, FTTC abone sayımız 8,6 milyon olurken, FTTH/B sayımız ise 4,5 milyona yükseldi. Yüksek teknoloji birikimimizi hayatın tüm alanlarına yansıtarak Türkiye Yüzyılı’nı, dijitalin yüzyılı yapma vizyonuna liderlik etmeyi sürdüreceğiz. Her sektörde kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Baz istasyonları 5G için hazırlanıyor

Fiber ağ altyapısını günden güne büyüterek dijital geleceğin inşasında önemli rol oynayan Türk Telekom, mobil ve 5G alanındaki öncü adımlarını sürdürüyor. Türk Telekom, sağlıktan finansa, eğitimden sanayiye, kültür-sanattan spora birçok alanda ilklere imza atarak sektöre yön veren uygulamalar geliştiriyor.  5G’nin efektif şekilde kullanılması için en önemli unsurlardan olan baz istasyonlarının fiberleşmesi kapsamında önemli çalışmalar yapan Türk Telekom, LTE mobil baz istasyonlarının yüzde 52’sini fiberle bağlayarak yarının teknolojileriyle uyumlu hale getirdi. Önal “Yaptığımız çalışmalarla Türkiye’nin 5G’ye en hazır operatörüyüz. Türkiye’nin ilk özel endüstriyel 5G mobil şebekesi, ilk canlı 5G maç yayını, 5G destekli ilk çevrim içi uzaktan ameliyat, tarımda ilk akıllı traktör kullanımı, dünyanın ilk 5G VR Kukla Tiyatrosu gibi yenilikçi çalışmalara imza attık. Teknoloji birikimimizle hayatın her alanına yön vererek dijital geleceğin mimarlığını üstleniyoruz” dedi.

500 milyon dolarlık sürdürülebilir tahvil ihraç etti

Teknolojiyi iyilik ve faydaya dönüştürme vizyonuyla çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Önal, “Geleceği iyileştiren teknoloji anlayışımızla sürdürülebilirlik ilkelerini tüm iş süreçlerimize entegre ederek, dijital dönüşümdeki öncü rolümüzle çevreci adımlar atmayı sürdürüyoruz.  Sürdürülebilir Tahvilimizin ihracını yakın zamanda tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Sürdürülebilir Finansman Çerçevemiz kapsamında uluslararası Sürdürülebilir Tahvil ihraç eden finans sektörü dışındaki ilk Türk şirketi olarak 500 milyon USD doları tutarında başarılı bir ihraç gerçekleştirdik. Sürdürülebilir bir enstrüman ihraç ederek finansman stratejimizi de sürdürülebilirlik yol haritamız ve hedeflerimiz ile uyumlu hale getirdik. Ülkemizde sürdürülebilir dönüşümün sağlanması adına öncü bir rol üstlenerek gerçekleştirdiğimiz bu ihracın şirketimizin çevreci teknoloji yatırımlarını finanse edecek önemli bir kaynak olacağına inanıyoruz” dedi.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img