HomeTechQS Dünya Üniversite Sıralaması 2025'e göre en iyi üniversiteler belli oldu

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2025’e göre en iyi üniversiteler belli oldu

Date:

Related stories

spot_imgspot_img

Dünya genelindeki en prestijli üniversiteleri belirleyen QS Dünya Üniversite Sıralaması 2025 sonuçları açıklandı. Massachusetts Institute of Technology (MIT), 100 tam puanla 13 yıldır üst üste birinci sıradaki yerini koruyarak ABD’nin en üstündeki konumunu sürdürdü. Imperial College London ise ikinci sıraya yükselerek dikkatleri üzerine çekti.

Quacquarelli Symonds tarafından yayımlanan QS Dünya Üniversite Sıralamaları, istihdam edilebilirlik ve sürdürülebilirliğe vurgu yaparak bu alandaki en kapsamlı sıralamalardan biri olarak kabul ediliyor. Sıralamalar, işveren itibarı, fakülte başına atıf sayısı, akademik itibar, öğrenci-fakülte oranı, uluslararası fakülte oranı ve uluslararası öğrenci oranı gibi çeşitli faktörlere dayanıyor.

QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter, “Son yirmi yılın küresel yükseköğretim hikayesi, ABD’nin en iyi üniversitelerinin çoğunu elinde tutarken, Asya’nın büyük güçlerinin artan hırsıyla başa çıkmaya çalıştığını anlatır” diyerek Asya’nın yükselişine dikkat çekti ve ABD’nin üstünlüğünün kalıcı olmadığını belirtti.

Türkiye’den ise beş üniversite, ODTÜ, İTÜ, Koç, Boğaziçi ve Bilkent Üniversitesi, ilk 500’e girmeyi başardı. Özellikle ODTÜ 285. sırada, İTÜ 326. sırada ve Koç Üniversitesi 401. sırada yer alarak Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında kendine yer buldu. Bu başarılar, Türkiye’nin eğitim alanındaki uluslararası rekabet gücünü yansıtıyor.

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2025’e göre en iyi 10 üniversite:

  1. Massachusetts Institute of Technology (MIT) – ABD
  2. Imperial College London – İngiltere
  3. University of Oxford – İngiltere
  4. Harvard University – ABD
  5. University of Cambridge – İngiltere
  6. Stanford University – ABD
  7. ETH Zurich – İsviçre
  8. National University of Singapore (NUS) – Singapur
  9. University College London (UCL) – İngiltere
  10. California Institute of Technology (Caltech) – ABD

QS CEO’su Jessica Turner, Hindistan üniversiteleri hakkında konuşarak, “Küresel ilk 100’de hala hiçbir Hint kurumu yok. Ancak, bu yılki dikkat çekici Hint ve Asya gelişmeleri, özellikle ABD’nin yaşadığı zorluklar bağlamında, ABD yükseköğretimiyle ilgilenen herkes tarafından dikkate alınmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img