HomeEntertainmentYRA ve YRJ, Stêrk Tv ve Medya Haber TV’ye yönelik saldırıyı kınadı

YRA ve YRJ, Stêrk Tv ve Medya Haber TV’ye yönelik saldırıyı kınadı

Date:

Related stories

Yunus Akgün resmen Leicester City de İşte anlaşma şartları

Galatasaray, Yunus Akgün'ün şarta bağlı zorunlu satın alma opsiyonuyla...

Fenerbahçe Beko Almanya da

Fenerbahçe Beko, THY EuroLeage Dörtlü Final organizasyonu için Almanya'ya...

Çağlar Söyüncü Gerçek Fenerbahçe yi gösterdik

Fenerbahçe'nin yıldız oyuncusu Çağlar Söyüncü, Fenerbahçe TV'ye açıklamalarda bulundu. Çağlar...

Cudi Dağı manzaralı tenis turnuvası

TİGRİS HABER - Şırnak’ta bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası...

Serdar Topraktepe Kupa kazanmanın duygusu anlatılamaz

Beşiktaş teknik sorumlusu Serdar Topraktepe, Trabzonspor ile oynayacakları Ziraat...
spot_imgspot_img

YRA ve YRJ, Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına yönelik gece yarısı Belçika polisi tarafından gerçekleştirilen saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı. 

Stêrk TV ve Medya Haber TV’ye yönelik gece yarısı Belçika polisi tarafından gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınayan YRA ve YRJ açıklamasında, bu saldırıların özgür basını susturamayacağını ve halkın sesi olmaya devam edeceklerinin vurgusu yapıldı.

Qamişlo’daki Mihemed Şêxo Kültür ve Sanat Merkezi önünde çok sayıda gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilen açıklamanın Arapçası YRA üyesi gazeteci Ekrem Berekat, Kürtçesi YRJ Yönetim Kurulu üyesi gazeteci Newroz Demhat tarafından okundu.

“Sterk TV denge Berxwedanêye”, “Sterk TV dengemeye”, “Kimse bizi susturamaz” dövizlerin açıldığı açıklamada, “Beji Berxwedana gele Kurd” ve “Beji Berxwedana ragahandina azad” sloganları atıldı.

“Halkın sesi olan Özgür Basın büyük bir mücadele yürütüyor. İşgal gerçeğini ve halkın özgür değerlerine yönelik saldırıları ortaya çıkarmak için ağır bedeller verdi. Bu mücadelede her türlü işgal ve saldırılara karşı ezilen halkların sesi ve rengi olmaya devam etti” ifadeleriyle başlayan açıklamada, Kürt gazeteciliğinin yıldönümünde ve Kürt halkının iradesine yönelik tehditlerin yoğunlaştığı böyle bir süreçte, bu saldırıların gerçekleştirilmesinin bir tesadüf olmadığı vurgulandı.

Sterk TV ve Medya Haber TV’nin Belçika’daki stüdyolarına yapılan polis baskınına yanı sıra işgalci Türk devletinin İstanbul ile Ankara’da gerçekleştirdiği soykırım operasyonunda gözaltına alınan gazetecilere dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi;

“Sterk TV ve Medya Haber TV’nin Belçika’da bulunan haber merkezine sabaha doğru saat 01:30’da polis baskını gerçekleşti. Aynı zamanda İstanbul ve Ankara’da onlarca gazeteci göz altına alındı. Kürt gazeteciliğinin yıldönümünde ve Kürt halkının iradesine yönelik tehditlerin yoğunlaştığı böyle bir süreçte bu saldırıların gerçekleştirilmesi bir tesadüf değildir.

Bu saldırılar, Kurdistan halkına yönelik gerçekleştirilen soykırım saldırıların bir parçasıdır. İşgale karşı sesini yükselten ve bu saldırıların gerçekliğini kamuoyuna duyurmak isteyen özgür iradeye karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu ilk kez yapılmış bir saldırı değil, daha önce de birçok kez böyle saldırılar gerçekleştirildi. Ancak böyle bir süreçte yapılan bu saldırı Kurdistan geneline yapılan saldırıların devamıdır. Kürtlere yönelik soykırımın bir parçasıdır.

Kadın Basın Birliği (YRJ) ve Özgür Basın Birliği (YRA) olarak yapılan bu saldırıları, bize yönelik işgal saldırılarının bir parçası olarak görüyoruz. Halkımıza ve tüm kamuoyuna bu saldırıların bizi susturamayacağını, halkımızın inandığı, mücadele ettiği ve büyük bedeller ödediği hakikatin sesi olmaya devam edeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

 

Bu nedenle kadın gazeteciler başta olmak üzere tüm gazeteci arkadaşlarımızı gerçeğin sesi olmaya ve hakikatin korunması için bu saldırılara karşı durmaya çağırıyoruz. Hiç kimsenin halkın özgür sesini susturamayacağını, Kurdistan’da yaşanan soykırım düzeyindeki saldırıları ve büyük kahramanlıkları gizleyemeyeceğini biliyoruz.

Tüm halkımızı özgür basınına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

(rd)

ANHA

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img