HomeFashionTürkiye'de Tekstil Sektöründe Hızlı Geri Dönüş

Türkiye’de Tekstil Sektöründe Hızlı Geri Dönüş

Date:

Related stories

DP World ve Evyap Grubu’ndan Stratejik Birleşme

DP World ve Evyap Grubu, Türkiye'nin küresel ticaretteki rolüne...

Ankersen den Onuachu yorumu Ferrari almak istiyorsanız

Sezon hazırlıklarını Slovenya'da sürdüren Trendyol Süper Lig ekiplerinden Göztepe'nin...

Newcastle United dan genç takviyesi

Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklama ile transfer gelişmesi...

Kenan Yıldız Juventus un 4 kat zam teklifini reddetti

İtalya Serie A ekiplerinden Juventus'ta forma giyen milli futbolcumuz...

Fenerbahçe Lugano maçının hazırlıklarını sürdürdü

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. eleme turu ilk maçında 23...
spot_imgspot_img

Çeviren

Gözde Meriç

Published24 Haz 2020

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatcilar Birliği  Başkanı Mustafa Gültepe’nin açıklamasına göre, Avrupa kaynak kullanımının önemli oyuncularından Türk tekstil sektörü siparişlerde büyük bir artış gördü.

Shutterstock

Yerel günlük gazete Daily Sabah‘ın yöneticisi, talebin avrupa’da mağazaların yeniden açılmasıyla önemli düzeyde hızlandığını belirtti. Ve üretim kapasitelerinin de hızlı bir şekilde büyüdüğünü ifade etti.

Bu durum özellikle Kocaeli ve Sakarya bölgelerini etkiliyor. Tekstil ve otomobil sektörlerinin ulusal düzeyde önemli bir iş ve ihracat olanağı sunuyor.

Şubat ayının ortalarında, Texworld ticaret fuarında Paris’te bulunan tekstil ve hazır giyim üreticileri FashionNetwork’e yaptıkları açıklamada koronavirüs krizi nedeniyle bölgesel sokağa çıkma yasakları ve tekstil fabrikalarının maske üretim fabrikalarına dönüştürülmesi nedeniyle olumsuz etkilenen Çin’e verilen bazı siparişleri Avrupa’ya çekmeyi düşündüklerini ifade etmişti.

Ancak tüm Avrupa ihracatının sekteye uğraması ile markaların siparişlerini iptal etmesi veya yeniden düzenlemesi soncunda bu planları yarıda kalmıştı. Yalnızca Mart ayında Türkiye’nin Fransa’ya yaptığı tekstil-giyim ihracatı %9 düşüş kaydetti.

Ancak Talu Tekstil’in CEO’su Mustafa Gültepe’ye göre, siparişlerdeki artış Türk tekstil sektörü için olumlu bir gelişmeyi işaret ediyor. Öyle ki sektörün önde gelen şirketleri yeni yatırımlar yapmaya bile başlıyor. Bu eğilim gözlemcilerin kriz sonucunda Avrupalı markaların daha yerel üretime yönelecekleri yönündeki tahminlerinden kaynaklanıyor.

Fransız Moda Enstitüsü’nün ifadesine göre Türkiye AB’nin 3 numaralı giyim tedarikçisi. 2019 yılında Avrupa’ya 10,2 milyar Euro ürün ihracatı gerçekleştirdi. Aynı zamanda UE’ye 2,8 milyar Euro’luk malzeme ihracatıyla o bölgenin de 2 numaralı tekstil tedarikçisi olarak değerlendiriliyor.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img