HomeTravelSeyahat ve Turizm Gelişmişlik Endeksi yayınlandı: Güney Avrupa’nın en iyi gelişen ülkesi...

Seyahat ve Turizm Gelişmişlik Endeksi yayınlandı: Güney Avrupa’nın en iyi gelişen ülkesi Türkiye

Date:

Related stories

Euro 2016 nın tüm coşkusu LİG TV de

EURO 2016'NIN TÜM HEYECANINI LİG TV'DE YAŞAYIN!.. 51 MAÇIN...

Eriksen in dönüşü Danimarka ya yetmedi puanlar paylaşıldı

 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) C Grubu ilk...

Wout Weghorst tan flaş Beşiktaş sözleri

EURO 2024 D grubunda Hollanda'nın Polonya'yı 2-1 mağlup ettiği...

Filenin Sultanları Brezilya karşısında mağlup

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi'nin (VNL)...

BAKAN SELÇUK, 23 MART’TA BAŞLAYACAK UZAKTAN EĞİTİME İLİŞKİN DETAYLARI ANLATTI

BAKAN SELÇUK, 23 MART'TA BAŞLAYACAK UZAKTAN EĞİTİME İLİŞKİN DETAYLARI...
spot_imgspot_img

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) Seyahat ve Turizm Gelişmişlik Endeksi 2023 (Travel and Tourism Development Index-TTDI’ye göre Türkiye’nin seyahat ve turizmdeki büyümesi devam ediyor. Dünyanın en ünlü iş insanları ile politikacılarını bir araya getiren forumun 2 yılda bir yayımladığı endeks sonuçlarına göre sıralamada 8 basamak birden yükselen Türkiye, 119 ülke arasında 29’uncu oldu.

Türkiye’nin 4,39 olan endeks puanı dünya ortalamasından yüzde 10,6 daha yüksek olurken Avrupa’nın 4,26 olan ortalamasının ise yüzde 3 üzerinde yer aldı. Bu yükseliş ile Türkiye hem dünyanın hem de Avrupa’nın en iyi gelişen ülkeleri arasında öne çıktı.

Ülkelerin sürdürülebilir kalkınması ile rekabet gücüne katkıda bulunan endeksteki bu yükseliş, Türkiye’nin uluslararası rekabetteki büyümesi ile sürdürülebilir turizm politikalarının olumlu sonuçlarını da ortaya koymuş oldu.

Turizmi önceliklendiren 2’nci ülke

Seyahat ve Turizm Gelişmişlik Endeksi’ne göre Türkiye, ‘seyahat’ ile ‘seyahat ve turizm önceliklendirilmesi’ göstergesinde yüzde 14 ilerleme kaydederek 18 sıra birden yükseldi ve dünyanın 2’nci ülkesi oldu. Türkiye hava yolu taşımacılığı altyapısında da önemli bir gelişme gösterirken endeksin bu göstergesinde 10 sıra birden yükseldi ve dünyada ilk 10 ülke arasına girmeyi başararak 8’inci sırada yer aldı.

Kültürel varlıklar göstergesinde sıralama korundu

Raporun kültürel varlıklar göstergesinde 13’üncü sıradaki konumunu korumayı başaran Türkiye, eğlence dışı alanlarda 7 basamak yükselerek 16’ncı sıraya ulaştı. Doğal kaynaklar kriterinde ise 24 sıra birden yükseliş yaşanırken endeksin bu kategorisinde Türkiye 32’nci oldu.

Endekste fiyat rekabetçiliği, turist hizmetleri ve altyapısı, emniyet ve güvenlik, insan kaynakları ve iş gücü piyasası, talep sürdürülebilirliği ile iş ortamı Türkiye’nin gelişime açık göstergeler olarak raporlandı.

Sürdürülebilirlik önem kazandı

Dünya Ekonomik Forumu küresel turizm hareketliliğine yönelik çalışmasını 2007-2019 yılları arasında Seyahat ve Turizm ‘Rekabetçilik’ Endeksi (TTCI) olarak iki yılda bir yayımlıyordu. Dünyada yaşanan koronavirüs salgını sonrasında göstergeleri değiştirilen rapor 2022’den sonra Seyahat ve Turizm Gelişmişlik Endeksi (TTDI) olarak yayınlanmaya başlandı ve endekste sürdürülebilirlikle ilgili göstergeler ağırlık kazandı.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img