HomeTechFilipinler'de Facebook skandalı! Yeni doğmuş bebek satışına izin veriliyor

Filipinler’de Facebook skandalı! Yeni doğmuş bebek satışına izin veriliyor

Date:

Related stories

Euro 2016 nın tüm coşkusu LİG TV de

EURO 2016'NIN TÜM HEYECANINI LİG TV'DE YAŞAYIN!.. 51 MAÇIN...

Eriksen in dönüşü Danimarka ya yetmedi puanlar paylaşıldı

 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) C Grubu ilk...

Wout Weghorst tan flaş Beşiktaş sözleri

EURO 2024 D grubunda Hollanda'nın Polonya'yı 2-1 mağlup ettiği...

Filenin Sultanları Brezilya karşısında mağlup

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi'nin (VNL)...

BAKAN SELÇUK, 23 MART’TA BAŞLAYACAK UZAKTAN EĞİTİME İLİŞKİN DETAYLARI ANLATTI

BAKAN SELÇUK, 23 MART'TA BAŞLAYACAK UZAKTAN EĞİTİME İLİŞKİN DETAYLARI...
spot_imgspot_img

Filipinler hükümeti bir kez daha, doğum sonrası evlatlık verme amaçlı olduğu iddia edilen sayfaları ve grupları kaldırması için Facebook’u uyardı.

Ülkenin sosyal refah bakanı Rex Gatchalian, Salı günü sosyal medya devini problem karşısında pasif kalması nedeniyle eleştirdi. Bir basın toplantısında, Facebook’un, düzenlenmemiş içeriklerdeki sorumsuzluğuna ve çocuk ticareti ihlallerine rağmen, ulusal Çocuk Bakım Yetkilileri (NACC) raporlarına rağmen sorumluluk eksikliğini vurguladı.

FACEBOOK AÇIKLAMA YAPMADI 

Yetkili, Facebook’un geçen yıldan bu yana NACC’nin mektubuna cevap vermediğini vurguladı. Gatchalian, platformun düzenlemesizliğinin, annelerin çocuklarını platformda “satmalarına” izin verdiğini belirtti.

Sosyal Refah ve Kalkınma Bakanlığı (DSWD) sekreteri, bebek satışının ve sosyal medya aracılığıyla evlat edinmenin bir tür çocuk sömürüsü ve insan ticareti olduğunu belirtti. Tech Times’ın haberine göre, Ajansın siteyi düzenlediği gibi insan ticaretini bildirmelerini istedi.

NACC’nin Yürütme Direktörü Janella Estrada, 20 ila 40 arası bebek ve çocuk kaçakçılığı Facebook sayfasını aktif olarak izlediklerini söyledi. Bu özel sayfalar binlerce takipçiye sahip ve bebekler satılıyor. Estrada, ajanslarının Şubat ayından beri böyle suç faaliyetini durdurmak için polisle çalıştığını söyledi. Yeni doğanların satışı Filipinler’de yasa dışı ve ömür boyu hapis cezası veya 1 ila 5 milyon Pesos arasında bir para cezası ile cezalandırılıyor.

Filipinler'de Facebook skandalı! Yeni doğmuş bebek satışına izin veriliyor - 2. Resim

BU İLK DEĞİL

Daha önce, Meta Kanada’da güvenilmez otomatik moderasyon sistemleri nedeniyle eleştirilmişti. Facebook’un ana şirketi, başlangıçta reklam yönetmeliklerini ihlal etmedikleri için yasadışı ilaç reklamlarını silmeyi reddettikten sonra içerik izleme sistemi üzerinde iyileştirmeler yapacağını söyledi.

Kanada’nın yasa dışı uyuşturucu sektörü üzerine bir çalışma yaparken, Deloitte Canada kıdemli müdürü Christopher McGrath, algoritmaların tetiklediği yasadışı maddeler için Facebook reklamlarını fark etti.

Yazar uyuşturucular için araştırma yaparken, vergisiz sigara, yasadışı esrar, LSD ve halüsinojen mantarlar için birkaç Facebook reklamı gördü. Facebook’un otomatik moderasyon mekanizması, bu reklamların yayınlanmasına izin verdi. Meta’dan yorum talep edildikten sonra, reklamlar silindi.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img