HomeTravelCumhuriyet'in ilk fabrikası kendini yeniledi moda devlerine kirlenmeyen kumaş satıyor

Cumhuriyet’in ilk fabrikası kendini yeniledi moda devlerine kirlenmeyen kumaş satıyor

Date:

Related stories

Wimbledon Tek Erkeklerde finalin adı belli oldu

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon'da erkeklerin 2...

Türkiye- İsviçre karşılaşması: 0-2

Avrupa Kadınlar Şampiyonası  Eleme Maçında A Milli...

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Seçim Açıklaması: Üç Adayın Başvurusu Kabul Edildi

'Türkiye Futbol Federasyonu'nun 18 Temmuz 2024 tarihinde yapılacak Olağan...

Türkiye Futbol Federasyonu transfer talimatında değişiklik yaptı

Türkiye Futbol Federasyonu, transfer talimatında yaptığı değişiklikle, 2024-2025 sezonunda...

Bodrum İlçe Stadı nda hazırlıklar sürüyor

Tarihinde ilk kez Trendyol Süper Lig'e yükselen Sipay Bodrum...
spot_imgspot_img

Hazırlayan

Zaman

Published3 Kas 2010

Atatürk’ün talimatıyla 1925 yılında Bursa’da kurulan İpekiş Mensucat, teknolojiye yaptığı yatırımla yıllara meydan okuyor. Şirketin Genel Müdürü Aşkın Kandil, Sarar, Kiğılı, İpekyol, Bisse gibi dev firmaların yanı sıra Versace, Max Mario ve Cristian Dior gibi markalara kumaş sattıklarını ve üretimi kirlenmeyen kumaşlara kaydırdıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk fabrikası olarak bilinen ve ipekböcekçiliği ve koza üretiminin değerlendirilmesi amacıyla 1925 yılında kurulan İpekiş, teknolojiye yaptığı yatırımla yıllara meydan okuyor. Türkiye’de Sarar, Kiğılı, İpekyol, Bisse, Yargıcı, More&More gibi birçok dev giyim firmasının yanında Versace, Max Mario, Marielli Bronu, Patricio Pepe, Cristian Dior gibi markalara özel takım elbiselik, paltoluk kumaşlar üreten İpekiş, yeni bir teknolojik yatırımın meyvelerini topluyor. Şirket, geçen yıl radikal bir karar alarak üretiminin yüzde 70’ini ultra nanoteknolojik (kirlenmeyen, solmayan) kumaşlara kaydırmıştı. Yılda 2 milyon metre kumaş üreten İpekiş, bu yıl yüzde 12 büyümeyi hedefliyor. Firmada çalışan sayısı ise 220’ye çıktı. Şirketin Genel Müdürü Aşkın Kandil, böylece bu yıl ilk kez 30 milyon liralık ciroya ulaşacaklarını söyledi. Kandil, ‘biyonik teknoloji’ ürünü olan ‘Bionic Finish’ kullanarak yaptıkları üretimi önümüzdeki yıllarda yüzde 100’e çıkarabileceklerini kaydetti. İpekiş; Loro Piana, Cerruti, Fabio, Botto Giuseppe, Marlane, Comero, Luigi Botto gibi toplu kumaş üretimi yerine müşteriye özel 100’er metrelik butik üretimler gerçekleştiriyor.

Genel Müdür Kandil, İtalya’nın Biella şehrinde 2008 yılında kurdukları ‘İpekiş Italia’, İpekiş İstanbul ve İpekiş Bursa olarak hizmet verdiklerini, Türkiye pazarında kendilerine yeni bir kulvar açtıklarını kaydetti. “Müşterilerimizin müşterileri asıl bizim müşterilerimiz.” diyen Aşkın Kandil, yakaladıkları başarı için şu değerlendirmeyi yapıyor: “Koyu renk ve gri takımdan asla vazgeçilmiyor. Bu yıl özellikle çizgili kumaşlar ön planda. Artık mevsimlerin iç içe geçmesi sebebiyle mevsimlik elbise alışkanlığı da bitmiş durumda. Herkes bir elbiseyi dört mevsim giyecekmiş gibi almaya çalışıyor. Mevsimsel fark ise artık kumaşın kalınlığı yahut inceliği ile değil açık ya da koyu rengi ile belirleniyor.” İpekiş Mensucat Türk AŞ Cumhuriyet’in ilanından iki yıl sonra Bursa yöresinin ipekböcekçiliği ve koza üretiminin değerlendirilmesi amacıyla Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştu. 1940 yılında markanın en büyük hissedarı olan Türkiye İş Bankası’nın diğer iştiraki ‘Ankara Mensucat Fabrikası Yüniş Türk AŞ’yi bünyesine kattı. 1953’te makinelerin Bursa’ya nakledilmesiyle İpekiş hem ipekli hem de yünlü kumaş üretimine aynı çatı altında devam etti. Şirketi 1991’de Tarman Group satın aldı. Genel Müdür Kandil, o günden bu zamana kadar fabrikaya 45 milyon dolar yatırım yaptıklarını, şirketin tekstil sektörünün değişimine öncülük ettiğini ifade etti. Yıllık kumaş üretim kapasitesini 850 bin metreden 2 milyon metreye çıkaran şirket, üretimde geliştirilmiş nanoteknoloji kullanıyor. Yüzde 100 yün kumaş üreten şirket hammaddesinin tamamını Avustralya’dan getirilen merinos yünlerinden sağlıyor. Avustralya’da 1990’da 170 milyon olan koyun sayısının iki yıl önce 80 milyona gerilemesinin yün fiyatlarındaki artışın sürmesine sebep olacağı belirtiliyor.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img