HomeEntertainmentÇorum, Türkiye’nin Gündeminde

Çorum, Türkiye’nin Gündeminde

Date:

Related stories

Euro 2016 nın tüm coşkusu LİG TV de

EURO 2016'NIN TÜM HEYECANINI LİG TV'DE YAŞAYIN!.. 51 MAÇIN...

Eriksen in dönüşü Danimarka ya yetmedi puanlar paylaşıldı

 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) C Grubu ilk...

Wout Weghorst tan flaş Beşiktaş sözleri

EURO 2024 D grubunda Hollanda'nın Polonya'yı 2-1 mağlup ettiği...

Filenin Sultanları Brezilya karşısında mağlup

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi'nin (VNL)...

BAKAN SELÇUK, 23 MART’TA BAŞLAYACAK UZAKTAN EĞİTİME İLİŞKİN DETAYLARI ANLATTI

BAKAN SELÇUK, 23 MART'TA BAŞLAYACAK UZAKTAN EĞİTİME İLİŞKİN DETAYLARI...
spot_imgspot_img

Çorum Belediyesi hem sahipsiz sokak hayvanlarını koruyacak hem de başıboş sokak köpekleriyle ilgili problemi ortadan kaldıracak çalışmalarla Türkiye’ye örnek oldu.

Çorum Belediyesi’nin, sokak hayvanları probleminin çözümü konusunda hayata geçirdiği projeler, “Can Dostlara Çorum Modeli” manşetiyle ulusal basında yer aldı.

Sahipsiz sokak hayvanları sorunuyla ilgili çözüm önerileri Türkiye’nin gündeminde sıcaklığını korurken, dikkatler Çorum’un üzerine çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kurulan Çorum Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği ve Çorum Belediyesi’nin yakın zamanda hizmete açtığı Sahipsiz Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi projesi, Türkiye’ye model olarak gösterildi.

“CAN DOSTLARA ÇORUM MODELİ”

Hürriyet Gazetesi “Can Dostlara Çorum Modeli” manşetiyle Çorum’da yapılan çalışmaları okurlarına aktardı. Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği projesi, Hayvan Hastanesi, Kedi Villası ve Hulk Mama projesi gibi çalışmalardan bahsedilen haberde, Çorum Türkiye’ye örnek gösterildi.

“ÖRNEK BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTIK”
Dodurga ile Dikenli Köyü Arasındaki Yol Tehlike Saçıyor

Sorunu önceden görerek gerekli adımları attıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği’nin kuruluş sürecinde de aktif rol üstlenerek, sokak hayvanları sorununun çözümünde örnek bir çalışmaya imza attıklarını kaydetti.

Çorum’da sokak hayvanlarıyla ilgili kalıcı çözümler üretildiğini dile getiren Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın “Bu sorun sadece Çorum Belediyesi ve sadece Çorum Belediyesinin mücavir alanları içerisinde kalarak çözülemez. Köklü bir çözüm üretilmesi gerekiyordu. Bu anlamda biz konuyu ciddi ele aldık ve tüm Türkiye’ye örnek olacak bir şekilde Çorum Valiliğimiz riyasetinde Çorum Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği’ni kurduk.” dedi. 

Çorum Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği’nin kuruluşunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla onaylandığını ve bu birliğin çalışmalara başladığını ifade eden Başkan Aşgın “Bu birlikte Çorum Valiliği, Çorum İl Özel İdaresi ve ilçe belediyeleri var. Şehrimizde on altı belediyenin tamamı bu birliğin doğal üyesi. Eskiden belediye sınırları içerisinde kısırlaştırma işlemi yapıyorken şu an tüm köylerimizde ve ilçelerimizde bu işlem yapılıyor. Çorum Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği 2023-2024 yılları arasında il genelinde yaklaşık 3 bin 900 hayvanın kısırlaştırma işlemini gerçekleştirdi.” dedi.

Sokak hayvanları için doğal yaşam alanları tespit edildiğini ve burada toplanacağını vurgulayan Başkan Aşgın “Birliğimizin aldığı karar gereği Çorum merkez’de Çatak mevkii, İskilip, Osmancık, Sungurlu olmak üzere 4 farklı bölgede doğal yaşam alanları yeri tespit edildi.  Sahipsiz sokak hayvanlarının her türlü beslenme ve sağlıkla ilgili ihtiyaçlarının karşılanacağı bu alanları oluşturmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img