HomeSportsAli Koç açıkladı Ferdi Kadıoğlu takımdan ayrılacak mı

Ali Koç açıkladı Ferdi Kadıoğlu takımdan ayrılacak mı

Date:

Related stories

Squid Game 2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak? Netflix Türkiye Açıkladı!

Squid Game, Eylül 2021'de yayınlandığı günden beri dünya çapında...

Seyhan Şaşko Almanya dan son gelişmeleri aktardı

beIN SPORTS spikeri Seyhan Şaşko, bugün oynanacak Türkiye-Gürcistan maçı...

Gerilla TV’den 70 dakikalık devrimci operasyon görüntüsü!

Gerilla TV, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesine bağlı Girê...
spot_imgspot_img

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı lacivertli takımın gündemine dair çok kritik açıklamalarda bulundu. 

Halk TV’ye açıklamalarda bulunan Koç, “Mourinho taraftara, ilgi alakaya, büyük kulüplere önem verir. Fenerbahçe’nin futbol açısından buhran dönemini yaşıyoruz. İstikrar var mı, var. 10 senede toplam tabloya bakınca Galatasaray’ın 718 puanı var, Fenerbahçe’nin 717, öyle gidiyor. İlk 5’te olup şampiyonluğu olmayan tek takım Fenerbahçe. O da motivasyon kaynağı oldu onun için. Başka kulüpler de böyle dönemler yaşadı. Biri 13 sene, biri 15 sene, biri 38 sene. Benzer bir dönemden geçiyoruz, bunu seneye sonlandıracağız.” dedi. 


“Fenerbahçe’yi anlattıktan sonra…”Mourinho’ya 100 sayfalık bir rapor sunduklarını belirten Ali Koç, “Hayallerimizi anlattık. Fenerbahçe’yi anlattıktan sonra Fenerbahçe’nin futbol operasyonlarını, kurduğumuz yapıyı, süreçleri, imkanlarımızı anlattı. 100 sayfalık bir rapor sundu Mario Branco. Bundan etkilendi. Daha o dönemde oraya buraya gideceğim diye bir şey yok. Bizim herhangi bir hocayla anlaşma niyetimiz yok. Piyasa araştırıyoruz sadece. İsmail Hoca liderliğinde şampiyonluğa gidiyorduk, güzel işler başardık. Deplasmanda namağlup, ligin en az yenilen takım, 99 puan, 99 gol, tarihte görülmemiş istatistik. Muhtemel bir değişiklik durumunda hazır olmak için, şampiyon olamazsak diye görüşmeleri başlattık. Kadro mühendisliğinde yaptığımız gibi, aynı muhtemel transferler gibi bunları yaptık. Kendisine, Mario şu anki takımla ilgili bilgi verdi. Bizim röntgenimize göre takımdaki eksikler, aradığımız profiller, profillere uyan listeler verdi. Bize göre şu pozisyonlara ihtiyacımız var, kendi imkanlarımız dahilinde bunları bunları alırız.” ifadelerini kullandı. 

“Zamanlama çok önemliydi”

Ali Koç, “Mourinho bombası güzel oldu. Mourinho’yu ikna etmemizde zamanlama çok önemliydi. Zaman zaman yavaş karar almak konusunda şikayet ediliyoruz. Önümüzdeki sezon planlaması çerçevesinde sportif direktörümüz çalışıyordu. Hoca değişikliği konusu hasıl olursa diye ne gibi opsiyonlar var diye çalıştı. Bunlardan biri sayın Mourinho. Hayatına bakınca 6 aydan daha uzun boş kaldığı olmamış. Derhal yeni bir kontrat yapacağı apaçık ortadaydı. Roma’da Avrupa’da iyi işler yaptı, ligde yapamadı, tatsız bir ayrılık oldu orada. Bir kulüpte çalışmak istediğini tespit ettik. Mario Branco ilk çalışmaları yaptı. Önce Fenerbahçe’yi anlattı, Fenerbahçe nedir, tarihi nedir, bir spor kulübünden çok daha fazla olduğunu anlattı. Türkiye’de Fenerbahçe’nin ne demek olduğunu, futbolun ne olduğunu anlattı.” diye konuştu. 

Fenerbahçe Başkanı, “Mourinho’ya şunu belirttim; bak dedim senin çalıştığın hiçbir kulübün satın alma gücü Fenerbahçe kadar az değil. Hepsi çok daha varlıklı, derin cepleri olan, istediği futbolcuyu alabilecek bir kulüp. Hayatında ilk defa böyle bir yapıya geleceksin. Bunu bilerek geleceksin. Takımımız çok güçlü, daha da güçlendireceğiz ama çok daha yaratıcı, inovatif olmamız lazım. Biz ne yaptık? Gelecek vaad eden, hem ekonomik hem sportif açıdan iyi işler yapacak futbolcular aldık, CV’si kuvvetli, lider, winner futbolcularla harmanladık. Bu çok iyi neticeler verdik. FFP prangasından kurtulduktan sonra yaptıklarımızı anlattık.” dedi. 

Mourinho’ya ödenen ücret belli oldu

Portekizli çalıştırıcı ile yıllık 12 milyon Euro’ya anlaşmaya vardıklarını belirten Koç, “Mourinho, sadece sahaya, oyunculara, takıma, rakiplere, lige odaklanmak istiyor. İdari işlere girmek istiyor. Potansiyelini en iyi şekilde vereceği bu yapıya inandı. Sayın Aziz Yıldırım, Mourinho’ya 15 M€ teklif etti. Biz Mourinho ve tüm ekibiyle 1 yıllık toplam 12 M€ karşılığında anlaştık. Mourinho’nun bize ne kadar inandığının kanıtı bu.” diye konuştu.

Mourinho’ya Suudi Arabistan’dan da teklif olduğunu belirten Ali Koç, “Hem Fenerbahçe kulüp olarak hem bizler yönetim olarak aklına yattık. Sonra ne oldu? Başka kulüpler ilgilendi. Türkiye’den Beşiktaş ile görüştü. Sayın Saadettin Saran ile, Sayın Aziz Yıldırım ile görüştü. Biz bunların hepsinden önce görüştük. Mario tüm görüşmeleri yaptık. Başkaları teklif verirken biz veremezdik. Hocamız var, şampiyonluğa gidiyoruz, son maçta şampiyon olabilirdik. Bize dediler ki başkaları teklif verdi, siz ciddi değil miydiniz? Sen de hocamız olsan, sen de varken teklif vermeyiz. Bizi bekledi. Lig bittikten sonra tekrar temasa geçildi. Konuşuldu. Birbirimize aklımız yattı. Bize Aziz Bey’in yaptığı tekliften çok daha uygun şartları kabul etti. Suudi Arabistan’dan olağanüstü bir teklif vardı, onu da istemedi.” dedi. 

“15 verdim diyor…”

Aziz Yıldırım’ın açıklamlarına da değinen Ali Koç, “Dün Sayın Aziz Yıldırım demiş ki, ‘Ben 15 verdim, adam aptal mı, niye altına anlaşsın. Menajerlere açıktan para vermişlerdir.’ dedi. Bu suç! Çok ağır bir iddia! 20 sene Fenerbahçe başkanlığını yapmış bir insanın, böyle bir transferde bizi açıktan para vermeyle itham etmesi çok sıkıntılı bir durum. Aynı şeyi İrfan Can Kahveci’de de yaptı. Kulübü kutlayacağına, bizi SPK’ya şikayet etmekle tehdit etti. Beni değil, Fenerbahçe’yi şikayet ediyorsun. 3 milyon euro daha az. Aziz Yıldırım 15 verdim diyor, biz bütün ekibine ve kendisine 12 verdik. Sayın Aziz Bey’in ödediği 15 kendine mi, ekibine mi bilmiyorum.” ifadelerini kullandı. 

Ali Koç, “Mourinho’ya dedim ki ‘Bak, senin menajerlik şirketinden en fazla 1 oyuncu alırım’ dedim. Sayın Mendes ile söz konusu değil, Sayın Mourinho ile söz konusu değil ama genelde hocanın menajerlik şirketinden oyuncu almamayı tercih ediyoruz. Yapıcı çalışmamız oldu. Kendisi ayrıldı. Seçim sonucuna göre yine görüşeceğiz. Sayın Mourinho, Fenerbahçe’nin hocasıdır. Cuma günü kesinleşti, cumartesi Şampiyonlar Ligi finali vardı. Kendisi olağanüstü zeki, olağanüstü mesajlar verdi. 3 tane mesaj verdi maçtan önce, bütün dünya Şampiyonlar Ligi finalinden sonra Fenerbahçe’yi konuştu.” şeklinde konuştu. 

Başkanlığa tekrar aday olma sebebini açıkladı
Tekrar başkanlık için aday olma sebebini de açıklayan Ali Koç, “Ben niye karar değiştirdim onu söyleyeyim. Ben 2 dönem kalmak istiyordum, evet. Stratejik, kurumsal, idari açılardan iyi işler yaptık. Bizim aldığımız Fenerbahçe, iyi bir Fenerbahçe değildi. Biz sürekli başarı getirebilecek bir sistem kurmaya çalıştık. Bugün Sayın Aziz Yıldırım kabul etmese de, etrafı küçümsese de kötü bir Fenerbahçe aldık. Kendi tabiriyle ‘batık’ bir Fenerbahçe aldık. Bize abartıyorsunuz diyorlar. Ben abartmadığımı şöyle ifade edeyim, UEFA tesadüfen 2018’de rapor yayınlıyor, 700 kulübü inceliyor finansal açıdan. Ne yazık ki o raporun kapağında Fenerbahçe var. Niye var? Avrupa’nın batmaya en yakın kulübü olarak Fenerbahçe var.” dedi.

Ferdi Kadıoğlu takımdan ayrılacak mı?
Takımın yıldızı Ferdi Kadıoğlu’nun geleceği hakkında da konuşan Fenerbahçe Başkanı, “Ferdi için kulübümüze henüz gelen teklif yok. Ferdi’nin önümüzdeki sezon takımda kalması şart. 35-40 Milyon euro gibi astronomik teklif gelirse oturup konuşuruz. Ferdi bizde çok mutlu. Ferdi’nin yüzde 100 takımda kalması için pozisyonumuzu aldık. Ferdi, Fenerbahçe’de 1 sezon daha seve seve oynar.” sözlerini sarf etti.

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img